Yerden Isıtma

yerden serinletme sistemi

Türkiye'de elde edilen enerjinin büyük bir kısmı ısınmak için kullanılmaktadır.

Bilinen enerji kaynaklarının yavaşça tükenmeye yüz tutmasıyla alternatif kaynaklar aramanın yanı sıra elimizde bulunan kaynakları minimum düzeyde kullanıp maksimum fayda almaya özen göstermeliyiz.


Yerden ısıtma sistemi evin tabanından ısınması anlamına gelmektedir. Ayaklarınızın sıcak bir yere bastığı bu sistem ev daha inşa aşamasındayken, döşemenin altından kablo veya boru döşenerek yapılmaktadır. İlk yatırım maliyeti yüksek görünmekle birlikte yerden ısıtma sistemleri sağladığı verim ve enerji tasarrufu sonucunda kendini kısa sürede amorti etmektedir. Radyatör sistemlerine göre yaklaşık yüzde 25 / 30 oranında yakıt tasarrufu sağlayan yerden ısıtma, düşük besleme ısısıyla çalışmaktadır. Bu sisteminde 35-45 derecelik ısıyla evinizi ısıtmanız mümkündür. Radyatör ile ısınmada en az 60-70 derece ısı göndermeniz gerekmektedir . Bu da en az yüzde 25-30 tasarruf anlamına gelmektedir.
 

Sulu ve elektrikli olmak üzere iki farklı şekilde kurulabilen döşemeden ısıtma sistemi gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Sıcaklığı hem yatay, hem de dikey eksende homojen dağıtan bu sistem, konforlu bir ortam sağlamaktadır. Radyatör kullanmak zorunda kalmadığınız ve enerji tasarrufu sağladığınız yerden ısıtma ile ayaklarınızı üşütmediğiniz sıcacık bir evde yaşayabilirsiniz.

 

Yerden ısıtma sisteminden yüksek bir performans isteniyorsa ;

Isı Kaybını Hesaplayın:

soğutma yükü hesabı Belirli bir sıcaklığa soğumaya ihtiyaç duyan odalarda veya alanlarda, tasarımınızın ısıtma yükü hesaplanmalıdır.

Bu hesaplamalar normal yöntemlerle yapılır.
Dış sıcaklık
İç konfor sıcaklığı
İç ısı kayıplarıı dikkate alınır.
Bunları hesapladıktan sonra, bir zemin altı ısıtma sistemi için tasarım süreci başlar.
 

 


Yerden Isıtma Sisteminizi Boyutlandırma:

yerden soğutma hesabı Mevcut bir yerden ısıtma sistemi tasarlanırken, istenen ısıtma yüzeyi istenen  yüzey ve ortam sıcaklığı hesaplanarak yapılabilir.

Daha sonra yerden ısıtma borusu içindeki zemin sıcaklığı ile ortalama akış sıcaklığı arasındaki aynı sıcaklık farkı için ısıtma verilerini uyarlanır .

 

Her döşeme cinsi için farklı ısı kazançları oluşur bu nedenle döşeme malzemesi cinsine göre boru hesabı yapılır.

 

Termostat Kullanın.

yerden ısıtma termostatı

Termostat kat bazında yada oda bazında olabilir. Termostat kullanımı ile hem üst düzey konfor hem de enerji tasarrufu sağlanır.

 

 

İyi bir ısı yalıtımı yapın !

iyi bir ısı yalıtımı ile binalarda yerden soğutma etkin olabilir.  

Yerden ısıtma sisteminde ısı kaybınınn olabildiğince azaltılması gereklidir. Bunun için en önemli yatırım ısı yalıtımıdır. Binanızda ısı yalıtımı ne kadar iyiyse kurulacak yerden ısıtma sistemi o kadar efektif olacaktır.

İyi yalıtılmış bir binada yerden ısıtma gerekli konfor şartlarını sağlayabilir.

 

 

Yerden Isıtma için yüksek verimli ısı pompası kullanın.

yerden serinletmede a++ sınıfı ısı pompası kullanılmalıdır.  

Yerden ısıtma sistemi iyi bir dizayn ile 35 C besleme suyu ile çalışabilir.  Buda düşük bir enerji harcaması anlamına gelir.

Isı pompası toprak , su yada hava kaynaklı olabilir.

 

Yerden ısıtma sistemi yeni bir sistem değildir. Birçok tarihi kentlerde eski yerden ısıtma sistemlerine ait kalıntıları  hala görmek mümkündür. Günümüzde sadece malzeme ve otomasyon sistemleri değişmiştir.

Firmamız , yerden ısıtma sistemini 22 yıldır yüzlerce yapıda başarı ile uygulamıştır.